إلى الوراء

جرين لايت للشركات التركية في المسوحات الزلزالية!

02 مرداد 2023

جرين لايت للشركات التركية في المسوحات الزلزالية!

Geçtiğimiz günlerde Libya Petrol ve Doğalgaz Bakanı Muhammed Aoun’un demeci Libya’da Türkiye ve Türk şirketlerine güveni ortaya koydu. Aoun, Libya Ulusal Petrol Şirketi’nin gelecek yıl Libya’daki sismik araştırmalar için uluslararası şirketleri davet edeceklerini, ancak önceliğin Türk şirketlerinde olduğunu söyledi. Buna karşılık, Türkiye Cumhuriyeti Enerji Bakanı Alparslan Bayraktar da Libya gibi enerji zengini coğrafyalarda Türk Petrolleri’ni ve Türk şirketlerini işin içine katarak süreci geliştirmek istediklerini belirtti.

1987 yılından beri Libya ile iş yapan lojistik, tedarik, müteahhitlik, ürün tedariği, sağlık ve petrokimya alanlarında yatırımlarını güçlendiren Karanfil Group Yönetim Kurulu Başkanı ve

DEİK/Türkiye-Libya İş Konseyi Başkanı Murtaza Karanfil, Enerji Bakanı Alparslan Bayraktar ve Libya Petrol ve Doğalgaz Bakanı Muhammed Aoun’un demeci üzerine, ‘’Türk iş insanlarının Libya'da yatırım yapma potansiyelini ve ülke ile olan ticari iş birliğini güçlendirmek için büyük bir fırsat sunarken Aoun'un Türk şirketlerine öncelik verilmesi çağrısı, Türkiye'nin Libya'da sahip olduğu güvenilirliğinin ve deneyiminin altını çizmektedir. Bu tür uluslararası ilişkiler ve iş birlikleri, hem Türk şirketlerinin büyümesine katkı sağlayacak hem de Libya'nın ekonomik dönüşümüne destek olacaktır. Yatırım fırsatlarının değerlendirilmesi, istikrarın sağlanması ve ekonomik altyapının güçlendirilmesi, Libya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin daha da gelişmesine katkı sağlayacaktır. Bu durum aynı zamanda, Türkiye'nin Afrika pazarına açılımını ve bölgesel ekonomik entegrasyonunu güçlendirecek bir adım olarak önem kazanmaktadır. Bu görüş bize göstermektedir ki Libya’da Türk şirketleri için büyük fırsatlar var.

‘’Libya Hinterlandı Türk iş insanları için önemli bir fırsat sunuyor’’

Karanfil, 2000’li yıllarda Libya'ya toplam ülke ihracatlarının 96 milyon dolar olduğunu ve bu rakamın 2011 yılında 1 milyar dolara ulaştığını ifade etti. Ülkede yaşanan istikrarsızlık nedeniyle, ticaret hacminin toplamının da 4-4,5 milyar doları bulduğunu söyledi. Libya'nın Afrika'nın ikinci büyük ihracat pazarı olduğuna dikkat çeken Murtaza Karanfil, ülkenin hinterlandının Türk iş insanları için önemli bir fırsat sunduğunu ve Libya'nın Mısır'dan sonra Türkiye'nin ikinci en büyük ihracat yaptığı ülke olduğunu ifade etti. Karanfil, Libya'da doğru adımların atılması halinde ihracat hacminin 10 milyar dolar seviyelerine çıkabileceğini ve toplam ticaret hacminin 15 milyar dolar dolaylarında olabileceğini öngördü.

Libya'nın sadece müteahhitlik alanında değil, aynı zamanda arkasındaki 1,3 milyar nüfusla Afrika'ya açılan bir kapı olarak da önemli fırsatlar sunduğunu belirten Karanfil, Türk yatırımcıların petrokimya alanında Libya'da daha fazla yatırım yapabileceğini ve bu alandaki tecrübelerini Libya'da da değerlendirebileceğini ifade etti. Karanfil, konuya ilişkin, “Aslında Türk şirketleri, Libya’da petrokimyaya ait lojistiği pahalı olan her şeyi Afrika’ya satabilir. Bu alanda sıfırdan yatırım yapmaya da gerek yok” ifadelerine yer veren Karanfil, Libya'nın sanayi altyapısının henüz tam olarak kurulmamış olduğunu belirtti. Petrokimya sektöründe atıl tesislerin bulunduğunu ve ufak yatırımlarla bu tesislerin işler hale getirilebiliriz. Örneğin 2011 yılından beri atıl durumda olan tesisler ufak yatırımlarla çalışır hale getirilebileceğini ve Türk iş insanlarının Libya'da güvenilir bir ortamda iş yapma potansiyeli olduğunu belirtti.

Libya’nın İstikrara Kavuşması Afrika Kıtasının Derinliklerine Doğru Yatırım Olanaklarını Sağlayacaktır.

DEİK/Türkiye-Libya İş Konseyi Başkanı Murtaza Karanfil, siyasi istikrarın sağlanması ve ekonomiyle siyasetin iç içe olduğu bu bölgede iş birliklerinin artırılmasının önemine değindi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Libya'nın istikrara kavuşmasının, komşuları ve Avrupa başta olmak üzere tüm bölgenin faydasına olacağına dikkati çekerek konunun önemini ortaya koşmuştur. Aynı şekilde Dış İşleri Bakanı Hakan Fidan da Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri ile görüşmesi sırasında Türkiye’nin Libya’da temel önceliğinin kalıcı barış ve istikrarın tesisi olduğunu vurgulamıştır. Bu çerçevede, Libya'nın, Türkiye ile doğal bir birlikteliği olduğunu ve Türk müteahhitlik şirketlerinin bu ülkede önemli bir rol oynadığını belirten Karanfil, Libya Petrol ve Doğalgaz Bakanı Muhammed Aoun’un sözlerinden anlaşılacağı üzere gelecek yıllarda yapılanacak sismik araştırmalar için uluslararası şirketlerin davet edileceğini ancak önceliğin Türk şirketlerinde olması ve Libya, Afrika’ya açılan kapı olma özelliğiyle önemli bir yatırım alanı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yatırım alanlarından en önemlilerinden ikisi denizde enerji araştırması/sismik arama ve petrokimya sektörleridir.

Libya’daki istikrar sağlanırsa ve altyapı yatırımları gerçekleştirilirse ülke sadece Libya içi değil, Afrika’nın derinliklerine doğru yatırım olanakları sağlamaktadır. 35 yıllık deneyimi ile Karanfil Group ve diğer Türk şirketlerinin başarılı yatırımları Libya’nın Türkiye ve Türk şirketlerine güven duymasını sağlamaktadır. Bu da önemli ve yüksek teknoloji gerektiren alanlardan bir tanesi olan sismik araştırma konusunda kendini göstermiştir. Libya Petrol ve Doğalgaz Bakanı Muhammed Aoun’un söylemi de bu güveni destekler niteliktedir.